Dame Emma Thompson: droga do sławy
Emma Thompson to jedna z najbardziej rozpoznawalnych brytyjskich aktorek, których kariera trwa już ponad cztery dekady. Urodzona 15 kwietnia 1959 roku w Londynie, pochodzi z artystycznej rodziny – jej matka, Phyllida Law, oraz siostra, Sophie Thompson, również są aktorkami. Już w młodości Emma wiedziała, że chce zajmować się sztuką, choć początkowo studiowała literaturę angielską na Uniwersytecie Cambridge. Tam też zaczęła rozwijać swoje aktorskie pasje, występując w studenckich przedstawieniach.
Sławę przyniosły jej role w filmach kostiumowych, szczególnie współpraca z reżyserem Jamesem Ivorym. Za kreację Margaret Schlegel w „Powrocie do Howards End” (1992) otrzymała Oscara dla najlepszej aktorki. Kilka lat później zdobyła kolejną statuetkę, tym razem za scenariusz adaptowany do „Rozważnej i romantycznej”, ekranizacji powieści Jane Austen.
Życie prywatne: miłość, rozstania i nowe początki
Emma Thompson nie boi się mówić o trudnych momentach w swoim życiu. Pierwsze małżeństwo z Kennethem Branaghem, które trwało od 1989 do 1995 roku, zakończyło się bolesnym rozstaniem. Aktorka otwarcie przyznaje, że Branagh „złamał jej serce”, a moment rozpadu związku był dla niej traumatyczny. Romans męża z Heleną Bonham Carter dodatkowo pogłębił jej cierpienie. Jednak Thompson nie pielęgnowała urazy – dziś mówi, że pogodziła się z dawną rywalką i ceni ją jako artystkę.
Nowy rozdział w życiu zawodowym i osobistym zaczął się, gdy poznała Grega Wise’a, swojego obecnego męża. Spotkali się na planie „Rozważnej i romantycznej”, choć początkowo Wise bardziej interesował się Kate Winslet. Dziś są szczęśliwym małżeństwem, a Emma podkreśla, że Greg pomógł jej odzyskać równowagę po trudnych doświadczeniach.
Emma Thompson o seksie, starzeniu się i kobiecości
W 2022 roku aktorka znów zaskoczyła widzów, grając emerytowaną nauczycielkę Nancy Stokes w filmie „Good Luck to You, Leo Grande”. Bohaterka, która nigdy wcześniej nie doświadczyła satysfakcjonującego seksu, decyduje się na spotkanie z młodszym mężczyzną wynajętym do towarzystwa. Thompson, nie stroniąc od trudnych tematów, pokazuje, że przyjemność i odkrywanie własnego ciała nie mają wieku. – „Rozumiem tabu wokół seksu, zwłaszcza w naszym społeczeństwie. Nancy nie jest wyjątkiem” – mówiła w wywiadzie dla „Variety”.
Aktorka otwarcie mówi też o przemijaniu i akceptacji swojego ciała. „Menopauza już za mną, dzieci dorosły – teraz jest czas na mnie” – przyznaje. W przeciwieństwie do wielu gwiazd Hollywood, nie obsesjonuje się młodością. Zamiast tego celebruje swoją dojrzałość, uważając, że dopiero po pięćdziesiątce poczuła się naprawdę wolna.
Zaangażowanie społeczne: walka o prawa kobiet i ekologię
Emma Thompson od lat angażuje się w działania na rzecz równości płci i ochrony środowiska. W 2016 roku wezwała londyńczyków, by głosowali na Partię Równości Kobiet, publikując list w „Guardianie”. Podkreślała, że różnice w wynagrodzeniach między kobietami a mężczyznami w Wielkiej Brytanii sięgają nawet 23%.
Jej aktywność nie ogranicza się tylko do manifestów. Współpracuje z organizacjami takimi jak ActionAid i Greenpeace, a w 2009 roku kupiła ziemię w pobliżu lotniska Heathrow, by zapobiec jego rozbudowie. Dodatkowo wraz z córką uczestniczyła w ekspedycji „Ratujmy Arktykę”, nagłaśniając problem zmian klimatycznych.
Jednym z najbardziej osobistych projektów była jednak opieka nad uchodźcą z Rwandy, Tindyebwą Agabą. Spotkali się na przyjęciu charytatywnym, a później Thompson i jej rodzina przyjęli go jak własnego syna. Dziś Tindyebwa jest ekspertem ds. praw człowieka – to jedna z największych dum aktorki.
Emma Thompson w walce z handlem ludźmi
Brytyjska artystka nie boi się trudnych tematów. W krótkometrażowym filmie „The Journey” (2007) poruszyła problem handlu kobietami w celach seksualnych. Jej postać – w przeciwieństwie do pełnych wdzięku ról z komedii – jest tu surowa i bezkompromisowa. „Musimy przerazić ludzi, bo tylko wtedy coś się zmieni” – tłumaczyła swoją decyzję o udziale w projekcie.
W wywiadach podkreśla, że kluczem do rozwiązania problemu jest edukacja mężczyzn. „Większość klientów prostytutek nie wie, czy te kobiety są tam z własnej woli. Jeśli nie – to nie jest to usługa, tylko gwałt”.
Dame Emma Thompson: ikona kina i symbol siły
W 2018 roku aktorka została uhonorowana tytułem szlacheckim za osiągnięcia w sztuce i aktywność społeczną. Jej kariera to przykład, że w branży filmowej można przetrwać bez uległości trendom – wystarczy talent, inteligencja i niezłomność.
Emma Thompson nigdy nie bała się mówić, co myśli, zarówno o sobie, jak i o świecie. Dziś, mimo upływu lat, pozostaje jedną z najbardziej inspirujących postaci w kinie – kobietą, która wie, czego chce, i nie boi się tego głośno mówić.