Grzegorz Braun to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i zarazem najbarwniejszych postaci polskiej sceny politycznej. Jego działalność jako reżysera, publicysty, a przede wszystkim polityka wzbudza skrajne emocje. Od lat jest aktywnym uczestnikiem debaty publicznej, znanym z radykalnych poglądów i niekonwencjonalnych zachowań.

Wczesna działalność i kariera artystyczna

Grzegorz Michał Braun urodził się 11 marca 1967 roku w Toruniu. Wywodzi się z rodziny o artystycznych tradycjach – jego ojcem był znany reżyser Kazimierz Braun, a bratankiem Juliusz Braun, były prezes TVP. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim, a następnie dziennikarstwo na Uniwersytecie Śląskim. W latach 90. związany był z Radio Wrocław i kwartalnikiem „Fronda”.

Jako reżyser filmowy stworzył ponad 20 produkcji, w tym „Plusy dodatnie, plusy ujemne” – dokument o współpracy Lecha Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwa. Był również współautorem cyklu „Errata do biografii”, ujawniającego agenturalne wątki w życiorysach znanych Polaków. Jego działalność artystyczna często przeplatała się z polityczną, co przyniosło mu zarówno zwolenników, jak i krytyków.

Działalność polityczna Konfederacji i start w wyborach

W 2015 roku Grzegorz Braun po raz pierwszy wystartował w wyborach prezydenckich, uzyskując 0,83% głosów. Później związał się z formacjami prawicowymi, współtworząc m.in. Konfederację Wolność i Niepodległość. W 2019 roku zdobył mandat posła, a w 2024 został wybrany do Parlamentu Europejskiego.

W styczniu 2025 roku sąd partyjny usunął go z Konfederacji po ogłoszeniu kandydatury w wyborach prezydenckich wbrew decyzji partii. W głosowaniu zajął 4. miejsce, zdobywając 6,34% poparcia, co było wynikiem lepszym od prognoz.

Skrajnie prawicowe poglądy i kontrowersje

Grzegorz Braun znany jest z radykalnych przekonań. Jest monarchistą i zwolennikiem tradycjonalizmu katolickiego, opowiada się za karą śmierci oraz całkowitym zakazem aborcji i in vitro. Krytykuje Unię Europejską, określając ją mianem „eurokołchozu”. Jego wypowiedzi na temat pandemii COVID-19 spotkały się z szerokim potępieniem – negował istnienie wirusa i uczestniczył w protestach przeciwko obostrzeniom.

Przeczytaj więcej  Ewelina Taraszkiewicz – historia konfliktu z Jakubem Rzeźniczakiem i walka o córkę

W grudniu 2023 roku w Sejmie zgasił chanukową świecznik za pomocą gaśnicy, co wywołało międzynarodowy skandal. W reakcji na ten czyn został ukarany przez Prezydium Sejmu, otrzymał także zakaz występowania na mównicy.

Antysemickie i antyukraińskie incydenty

Wielokrotnie oskarżany o antysemityzm, Braun wypowiadał się negatywnie o Żydach, kwestionował Holocaust i promował teorie spiskowe o tzw. „Judeopolonii”. W kwietniu 2025 roku w Białej Podlaskiej nakazał swoim zwolennikom zdjęcie ukraińskiej flagi z urzędu miasta, podkreślając swój sprzeciw wobec wsparcia dla Ukrainy.

Wcześniej, w czerwcu 2024 roku, usunął symbol Ukrainy z Kopca Kościuszki w Krakowie, co spotkało się z potępieniem władz. Kilka tygodni później, w maju 2025 roku, w Katowicach spalił flagę Unii Europejskiej, nazywając ją „wrogą organizacją”.

Atak na szpital w Oleśnicy i konsekwencje prawne

W kwietniu 2025 roku Braun wraz z współpracownikami wtargnął do szpitala w Oleśnicy, blokując wyjście lekarki wykonującej legalną aborcję. Prokuratura wszczęła śledztwo, a Parlament Europejski w maju 2025 roku cofnął mu immunitet, umożliwiając postępowanie karne.

Wcześniej, w 2023 roku, Sejm również pozbawił go immunitetu po incydencie z gaśnicą. Grozi mu do pięciu lat więzienia za zniszczenie mienia i naruszenie nietykalności cielesnej.

Znaczenie i wpływ na polską politykę

Mimo skrajnych poglądów Grzegorz Braun znalazł w Polsce grupę zwolenników, którzy finansują jego działalność przez internetowe zrzutki. W styczniu 2024 roku w plebiscycie „Dzban Roku” zajął drugie miejsce, przegrywając z Przemysławem Czarnkiem.

Jego obecność w polityce wpływa na debatę publiczną, budząc emocje i skrajne reakcje. Zarówno krytycy, jak i sympatycy przyznają, że jest postacią niebanalną, a jego działania – choć kontrowersyjne – przyciągają uwagę mediów.

Życie prywatne i tradycjonalizm katolicki

Braun jest żonaty z Aleksandrą Gruziel, z którą ma troje dzieci. Jest związany z tradycjonalistycznymi środowiskami katolickimi, takimi jak Bractwo Kapłańskie Świętego Piusa X, i regularnie uczestniczy w nabożeństwach w rycie trydenckim.

Jego postać pozostaje symbolem radykalnego nurtu w polskiej polityce, który nieustannie wywołuje debaty na temat granic wolności słowa i swobód obywatelskich.

Przeczytaj więcej  Meghan Markle i jej dzieci: Życie rodziny po opuszczeniu rodziny królewskiej

By Anna Jaworska

Nazywam się Anna Jaworska i jestem dziennikarką. Moja praca to moja pasja, która pozwala mi nie tylko rozwijać się zawodowo, ale także wciąż odkrywać coś nowego i wartościowego.